Lokalizacja
Miejscem realizacji będzie wybrany obszar na terenie miasta tj. np. dziedziniec Pałacu Marynki, Plac Chopina, lub inna część miasta uzgodniona w drodze porozumienia między Miastem, POK "Dom Chemika" i realizatorami. W przypadku niesprzyjającej pogody w dniu premiery możliwe będzie zaprezentowanie wydarzenia w sali widowiskowej POK "Dom Chemika".
Opis projektu
Założony w 1953 r. a działający od 1985 r. w Puławach Zespół Pieśni i Tańca "Powiśle" im. Kazimiery Walczak "Mamci" to marka na dobre związana z lokalną kulturą i tradycją artystyczną regionu. Działalność tego znakomitego zespołu zapisała się w historii licznymi sukcesami na krajowych i międzynarodowych festiwalach i konkursach. Doświadczenie artystyczne zespołu a także jego obecnych opiekunów pozwala na stały rozwój i doskonalenie umiejętności. Dzięki znakomitemu poziomowi artystycznemu, zespół brał w przeszłości udział nie tylko w wydarzeniach związanych bezpośrednio z podstawowym zakresem działalności tego typu formacji, występował także w spektaklach operowych (Jan Stefani – Krakowiacy, Stanisław Moniuszko - Górale, Straszny dwór) pozostawiając w pamięci publiczności znakomite wrażenia.
Świetne przygotowanie, jak i zdobyte doświadczenie, pozwalają na udział zespołu w przedsięwzięciach, których charakter wymaga profesjonalizmu i najwyższego stopnia tzw. sumy artystycznej. Konieczność rozwoju nakłada także na grupę obowiązek podejmowania nowych i coraz trudniejszych wyzwań. Takim, może być przygotowanie i wykonanie jednego z największych polskich dzieł muzycznych inspirowanych folklorem. „Sobótka: Zwyczaj ludowy - z muzyką na Chóry: mieszany i damski (z Solami) oraz Orkiestrę” urodzonego w 1855 r. w Lublinie Michała Biernackiego, to monumentalne dzieło przeznaczone na zespół taneczny, orkiestrę symfoniczną i chóry. To także wielki spektakl i porywające widowisko wykraczające poza niewielką zazwyczaj obsadę wykorzystywaną w trakcie podobnych przedstawień. Już pierwsze, pobieżne spojrzenie na partyturę, daje obraz bogactwa artystycznego i znakomitej koncepcji kompozytorskiej.
Dzieło posiada także rzadko spotykany w muzyce klasycznej walor w postaci możliwości łączenia profesjonalnego wykonania partii orkiestrowej i chóralnej z prezentacją kunsztu zespołu tańca ludowego - jest więc dla "Powiśla" formą wymarzoną.
Odnaleziona partytura tego utworu ma szansę stać się dla zespołu okazją do pełnego wykorzystania posiadanego potencjału artystycznego, zwrócenia na zespół większej uwagi a także zwyczajnego odświeżenia tematu Sobótek w sposób niezwykle ambitny i poprzez swoją formę oryginalny. Realizowany przez "Powiśle" spektakl o podobnej tematyce, przygotowany został bowiem jeszcze przez pierwszych opiekunów zespołu.
Główne założenia projektu to stworzenie elementu ambitnej i oryginalnej oferty kulturalnej w mieście i regionie, adresowanej do szerokiego grona odbiorców, a także rozwój lokalnego środowiska związanego z zespołem "Powiśle", podnoszenie kwalifikacji i udział zespołu w wydarzeniach na najwyższym poziomie artystycznym.
W spektaklu weźmie udział około 100 wykonawców i realizatorów.
Uzasadnienie
Dla mieszkańców regionu przedstawienie będzie elementem ambitnej i przystępnej oferty kulturalnej zrealizowanym w sposób oryginalny i nowatorski. Podkreślić należy, że plenerowe realizacje wydarzeń artystycznych zyskały przez ostatnie lata wielu sympatyków i cieszą się w Puławach dużym zainteresowaniem. Charakter i tematyka a także specyfika okresu prezentacji Sobótek sprawiają, że tego typu realizacje adresowane są do nieograniczonego grona odbiorców, w tym dzieci. Są więc znakomitą propozycją rodzinną. Po okresie ograniczeń w realizacji dużych przedsięwzięć artystycznych, przedstawienie ma szansę w pewien sposób zrekompensować ogromne braki w odbiorze ambitnej oferty kulturalnej po okresie pandemii.
Proponowana realizacja będzie pierwszym współczesnym wykonaniem kompozycji, dlatego sądzić należy, że premiera dzieła, odbije się szerokim echem w wielu ogólnopolskich środowiskach kulturalnych i spowoduje tak potrzebne zainteresowanie miastem a także jego lokalnym światem kultury.
Status projektu
Zweryfikowany pozytywnie