Opis projektu
Projekt zakłada realizację w Puławach monodramu historyczno-literackiego o tematyce trudnych wojennych wyborów, niezłomnej walce o prawdę, wolność, za cenę życia i nieopisanego cierpienia. Sztuka kierowana jest do wszystkich mieszkańców miasta, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży szkół średnich. Z monodramem pt. ,,Zupa rybna w Odessie" wystąpi Sebastian Ryś - aktor pochodzący z zasłużonej patriotycznie i konspiracyjnie rodziny. Jest wnukiem Zbigniewa Rysia ps. Fantom, który wraz z oddziałem żołnierzy podziemia i mieszkańcami Nowego Sącza i z pomocą swojej siostry Zofii Rysiówny zorganizował akcję wykradnięcia ze szpitala w Nowym Sączu skatowanego przez gestapo Jana Karskiego, ułatwiając mu ucieczkę, a w następstwie tego przejście na Zachód jako emisariusza wojennego. Jan Karski zabiegał i domagał się o ujawnienie prawdy o zagładzie
Twórcy monodramu: autor - Szymon Bogacz; reżyser - Julia Mark; ruch sceniczny - Piotr Świtalski. Występuje Sebastian Ryś - aktor teatralny i filmowy, utytułowany wieloma laurami i prestiżowymi nagrodami.
Uzasadnienie
Nie jest to sztuka komercyjna, a sztuka z konkretnym, dedykowanym przesłaniem. Świadkowie II Wojny Światowej, kombatanci, odchodzą od nas oraz wymagają opieki i odpoczynku ze względu na stan zdrowia. Temat holocaustu i skutków wojny jest wiecznie żywy. Puławy to miasto o chlubnej tradycji konspiracyjnej i akowskiej. Pokaz monodramu w ramach projektu służyć ma społeczności w budowaniu i podtrzymywaniu tożsamości narodowej, państwowej, przypomni o szacunku do ojczystej historii, a także będzie hołdem dla żołnierzy niezłomnych. Modonram ten jest opowieścią o bohaterstwie, o alternatywie wyborów, o stawianiu na ryzyko w imię prawdy w czasach terroru. Projekt wpłynie na promocję naszego miasta Puławy.
Status projektu
Zweryfikowany pozytywnie