Opis projektu
Projekt polega na wykonaniu instalacji tzw. żagla przeciwsłonecznego nad częścią placu zabaw (począwszy od strefy dla najmłodszych dzieci i w miarę środków więcej stref pokrycia) na ogólnodostępnym miejskim placu zabaw na Błoniach. Jako, że jest to duży plac sugeruje się wykonanie nie jednego dużego żagla przeciwsłonecznego, a np. 2-3+ pomniejszych dla lepszego pokrycia placu, jak i łatwiejszej (tańszej) ewentualnej naprawy czy wymiany.
Proponuję by pierwsze dwie realizacje tj. plac zabaw dla najmłodszych na Błoniach i plac zabaw za przedszkolem MP3 potraktować pilotażowo i sukcesywnie wprowadzać to rozwiązanie na następne place bez zadaszeń/zacienień, a przyszłe przetargi uwarunkować wykonaniem takiej instalacji. Powodem wyboru tych dwóch placów jest to, że są to najnowsze place zabaw, przy których nie zostało wykonane żadne zacienienie, nawet nie przewidziane w przyszłości (posadzone drzewa itp.)
Uzasadnienie
Większość placów zabaw, w tym wszystkie nowo wybudowane, nie posiada zacienionych stref, a od wiosny do późnej jesieni przebywa na nich wiele rodziców z dziećmi. Zacienienie pozwoliłoby najmłodszym na komfortowe korzystanie z przygotowanych atrakcji. Narażenie na długotrwałą ekspozycję na słońce może doprowadzić do udary, oparzeń, wywoływać bóle i zawroty głowy, nudności czy wymioty, wycieńczenie, apatyczność. Z tego powodu wielu rodziców w trosce o dzieci rezygnuje z korzystania z placów zabaw w ciągu dnia, ograniczając się do godzin porannych i wieczornych.
Wzorując się na rozwiązaniach w innych samorządach i spółdzielniach, zwracam się z inicjatywą instalacji żagli przeciwsłonecznych, które zabezpieczają dzieci przed niepożądanym działaniem promieni słonecznych, zapewniając punktowe zacienienie. Jest to rozwiązanie powszechnie stosowane, tanie i bardzo skuteczne. W zacienionych miejscach temperatura potrafi spadać nawet o kilkanaście stopni
Status projektu
Zweryfikowany pozytywnie